5 Şubat 2018 Pazartesi

?? Gökyüzünden Günlük Mesajlar (28)

Herkese iyi haftalar dilerim

Bugün saat 21:47’ye kadar Ay Terazi burcunda, Küçülen Ay fazında küçülmeye devam ediyor. Küçülen ay fazında genel olarak fikirlerimizi, tecrübelerimizi, fark edişlerimizi paylaşmak ve yaymak içgüdüsünde oluruz. Terazinin de sosyalleşme, dengeli ve huzurlu ilişkiler kurma, güzellik ve ahenk yaratma ihtiyacıyla birleşince bugün yine sosyalleşeceğimiz ve bol bol paylaşımlar yaşayacağımız belli oldu.

Sabah erkenciler gayet iyi, dengede ve ne yapmak istediğini bilen bir motivasyonla güne başlayacaklar. Ancak öğle saatlerine doğru duygusal hallerimizde değişecek, karamsarlaşacak. Derinlerdeki duygularımızı tetikleyecek olaylar yaşayabilir, otorite figürleri altında ezilebiliriz. Şüphecilik, kıskançlık, hasetlik, vs gibi duygularla kendimizi değersiz/yetersiz/eksik hissedebilir, bu duygulardan nasıl çıkabileceğimizi bilemediğimizden çeşitli manipülasyonlarla süreçleri ile yönetmeye çalışabiliriz. Ancak ne kadar çabuk kendi içimize dönüp şu soruları sorarsak faydasını görürüz. Bu sorular çok değerli koçluk sorularıdır, özellikle inançlarımızı gözden geçirmek ve gerekli değişiklik yapmak için fayda sağlar:

  1. Kendimle ilgili hissettiğim bu duygu/düşünce/inanç doğru mu? (Ben gerçekten değersiz miyim, aciz miyiz, eksik miyim, vs…)
  2. Doğru olduğunu kesin bir şekilde biliyor muyum? %100 emin miyim?
  3. Bu duyguya/düşünceye inandığımda nasıl tepki veriyorum?
  4. Bu düşüncem/duygum yokken ben aslında kimim?

Akşam üzerine doğru kendimizi rahatlamış hissedeceğiz. Duygusal olarak ihtiyacını duyduğumuz tatmini yaşayacak, desteği alacağız.

Ancak akşam saatlerinde ani olaylar karşısında sakin kalmaya, fevri tepkiler vermemeye özen gösterelim. Özellikle ilişkiler konusunda

  • uyumlu olma ile kendi isteklerini ortaya koyma,
  • özgürleşmek ile bağlılığı yürütmek arasında
  • ani gel-gitler yaşayabiliriz. Neyse ki 21:47 itibariyle Ay boşluğa giriyor. Geleceğe yönelik kararlar vermeye çalışmayıp, meditasyon, müzik, sanat gibi ruhumuza iyi gelecek şeylerle ilgilenmekte fayda var.