31 Ocak 2018 Çarşamba

Bugün 16:26’de 11 derece Aslan burcunda Dolunay ve Ay Tutulması gerçekleşecek. Bu ay tutulmasına Süper Kanlı Mavi ay dendiğini duymuşsunuzdur 🙂 İsmi biraz korkunç gelebilir ama öyle tahmin ettiğiniz gibi birşey değil. Süper deniyor çünkü  Ay Dünya’ya en yakın konumunda olacak ki biz onu daha büyük göreceğiz. Mavi deniyor çünkü aynı ayın içinde eğer 2.kez dolunay oluyorsa ikincisi Mavi olarak adlandırılıyor. Kanlı deniyor çünkü tam tutulma olacak; yani dünya güneş ile ay’ın tam ortasına girecek.

Ay tutulması, ay’ın belli süre ortadan yok olması anlamına geliyor. Yani duygularımızın düğmesine basılacak ve kapatılıp açılacak gibi düşünün. Hani bazen bizim de elektronik aletlere yaptığımız gibi bizim de duygularımızla olan bağımızın bağlantısı kopacak. O kapanma anında gerekli ayarlanmalar yapılacak ve tekrar bağlantı kurulduğunda yeni bir sürüm yüklenmiş olacak. Elektronik aletler de kapanıp açılınca kendine geliyor ya, ben de kendimiz adına öyle olacağını düşünüyorum 🙂 Ay tutulmaları zaten daha duygusal bazda gelişir. Güneş tutulmaları gibi pek dışsal olaylar yaratmaz. Tutulma anları enerjinin en yükseldiği anlardır. Yoksa etkisi önceden başlamış (6 ay önce), tutulmadan sonra da bir süre devam edecektir.

Önce dolunaya bakalım: 17 Ocak’ta başlattığınız yeni enerjinin yüzleşmesini yaşamak için büyük fırsattır. Güneş Kova’da Ay da Aslan’da 11 derecelerde karşı karşıya gelecek. Başlattığımız ve büyüttüğümüz şeyin karşısına geçip şöyle bir bakacağız. Aslan-Kova aksı şu ikilemleri ifade eder:

  1. Kendi sahnemizi mi oynuyoruz yoksa başkalarının performanslarını mı izliyoruz?
  2. Kendi kişiselliğimizi, özgün yönümüzü rahatlıkla ortaya koyabiliyor muyuz yoksa grup içinden çıkmamak için herkesle uyum içinde mi olmaya çalışıyoruz?
  3. İçimizdeki çocukla iletişim kurabiliyor muyuz? Hayatı oyun gibi görebiliyor ve eğlenmeye zaman ayırıyor muyuz? Yoksa gayet ciddiyet içinde miyiz?
  4. Kendi otoritemizi cesurca ortaya koyabiliyor muyuz?
  5. Kalbimizin sesini mi dinliyoruz yoksa akıl ve mantığımız ile mi hareket ediyoruz?

Bu arada bunların hiç biri iyi ya da kötü değildir. Herbiri içimizde vardır. Sadece şu dönem gerek Ay düğümleri olsun, gerek yaşayacağımız tutulmalar olsun bize yön olarak Aslan’a gitmeyi işaret ediyor. Yeter artık yeteri kadar izleyici oldun, şimdi sahneye çık diyor.

Bu dolunay ve ay tutulmasında da bunun gerilimini yaşıyor olacağız. Ne olursa olsun korkularımız, düşünce kalıplarımız ve endişelerimiz var. Atamadığımız adımlar, alamadığımız riskler var. Belki de bu tutulmada içimizde duygusal olarak bir şeyler değişecek ve yavaş yavaş daha cesur, daha eğlenceli, daha neşeli hissedebilmeye başlayacağız. Neticede kendinizi gergin hissediyorsanız, atamadığınız adımlar canınızı yakıyorsa kendinize kızmayın. Yine Aslan’ın sevgisine ve oyunbazlığına sığının.

Tutulma anında tam Yengeç yükseliyor olacak. Yani hayata bakışımız sevgi dolu, yumuşak ve besleyici/koruyucu. Ancak besle kargayı oysun gözünü misali, aldığı açılar sebebiyle güç savaşları altında ezilebilir, incinebilir, kendimizi saklamak isteyebiliriz. Beslediklerimiz tarafından darbe aldığımızı düşünebiliriz. Kariyer noktasından gelen ani gelişmeler sonucu kendimizi hayatımızı sorgularken bulabiliriz: kendimiz, eşimiz, işimiz, ailemiz. Bu dinamikler arasında ne kadar kendimizi ortaya koyabiliyoruz, ne kadar kendi hayallerimizin peşinden koşabiliyoruz? Sıra ne zaman bize gelecek? Para konusunda yeteri kadar kendimizi ortaya koyduk mu bunları irdeliyor olacağız. Başkalarının kaynakları ya da belki aldığımız maaşlar sebebiyle kendimize doğru yaklaşamıyoruz. Güvenlik ihtiyacı ve korkusu mu engelliyor bizi.

Konular böyle 🙂 Engellerimizi görmek ve içimizdeki yaratıcı yönümüzü ortaya çıkartmak için bütün gökyüzü bizi destekliyor olacak. 6 aydır zaten kendinizde bişeylerin büyümeye başladığını fark etmişsinizdir. Şimdi güzelce bir nefes alalım. Farkındalık ve sevgi ile yürüdüğümüz bu yolda kendi sahnelerimizi alabilmek için adımlarımızı atalım 🙂 Kendinize ve ışığınıza inanın.