Sizin de var mı kendinize sorduğunuz sorular?

Taa yıllar önce isimsiz bir bloga yazmışım / sormuşum bu satırları  Karşılaşınca çok şaşırdım.. Güzel sorular sormuşum ama. Var mı bunlara cevabı olan? 

Bu dünyaya geliş amacın ne? görevin ne?
Neden bir şeylerin hep peşinden koşmayı severiz? Onu elde etmeyi amaçlar, elde edince de sıkılırız?
Neden kaçan kovalanır? Ne enteresan bir psikolojidir bu.. 
Neden körle yatan şaşı kalkar? Halbuki kör olan düzelseydi daha iyi olmaz mıydı? Bu evrende kötü olan şeylerin bulaşma enerjisi daha mı yüksek acaba?
Neden insanlar ‘nerde çalışıyorsun’ diye sorarlar? Nerede çalıştığının ne iş yaptığından daha mı önemi vardır?
Neden kadınlar süslenirken erkeklerin değer yargılarına göre değil de kadınların değer yargılarına göre takıp takıştırırlar? Önemli olan kadınların beğenisini mi toplamaktır?
Neden insanlar birini sevdiklerinde karşılık beklerler? Severken karşı tarafın onayını mı aldın? Ya da senin sevgin karşındakinin minnet duyması gereken bir şey mi? Seviyorsan seviyorsundur! O kadar!
Neden insanlar ayrıldığı sevgilisinin fotoğrafını yırtar? Fotoğrafını yırtınca hayatının o bölümünü de mi silmiş oluyorsun? Sonu acıklı bitti diye yaşadığın güzel anıları niye hiçe sayarsın ki?
Neden kadınlar zengin bir erkekle birlikte olunca ‘parası için beraber’ diye yargılanır ki? Erkekler de kadınların güzelliği için birlikte olmuyorlar mı? Ne farkı var?
Neden herkes en akıllı kişinin kendisi olduğunu düşünür?

ve ben neden devamlı birşeyleri böyle düşünüp sorguluyor, onlara mantıklı sebepler bulmaya çalışıyorum?